| Wstęp do numeru
„Nie wszystkie dziedziny czeskiej grafiki użytkowej mogą poszczycić się tak wyraźnym jak w przypadku projektowania identyfikacji wizualnych postępem w jakości i przygotowaniu metodycznym prac. Co więcej, osiągnięcia te wyróżniają się w Europie Środkowej”.
Opis historii projektu identyfikacji wizualnej Republiki Czeskiej, nagrodzonego w roku 2005 w konkursie rozpisanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Wywiad z Tomášem Machekiem, jednym z autorów znaku graficznego identyfikującego Republikę Czeską.
O Studiu Najbrt, oraz ich nowej książce ilustrującej dorobek firmy, która w ciągu dwunastu lat swego istnienia osiągnęła wyjątkową pozycję w Czechach.
Jiří Pelcl należy do najwybitniejszych czeskich projektantów. Założyciel znanej grupy Atika (1987–1992), żyje i pracuje w Pradze, zajmuje się projektowaniem mebli i wnętrz, projektuje szkło, porcelanę, współpracuje z wieloma czeskimi producentami.
„»Bóg pomaga tym, którzy pomagają sobie« – to przysłowie bez wątpienia można odnieść do węgierskich projektantów. Chociaż projektowanie graficzne to najpopularniejsza i prawdopodobnie najbardziej popłatna dziedzina projektowania, to nie cieszy się ona na Węgrzech takim uznaniem, jak powinna”. Uzupełnieniem artykułu są opisy pięciu projektów powstałych z inicjatywy samych projektantów.
„Nie będzie chyba twierdzeniem na wyrost teza, że projektowanie na poziomie lokalnym to klucz do zrównoważonego rozwoju. Powtarzane dzisiaj hasło projektowania włączającego wyznacza ramy działań niezbędnych do skierowania węgierskiego dizajnu w tym bardziej obiecującym kierunku”.
Część opisująca sytuację współczesnego polskiego projektowania graficznego została oparta na ankiecie, którą rozesłaliśmy do osób z różnych środowisk. Zilustrowana została przykładami projektów powstałych głównie w ciągu ostatniego roku.
Próba opisu stanu polskiego wzornictwa z wyróżnieniem charakterystycznych zjawisk widocznych w ostatnim czasie na rodzimym rynku. Tekst opatrzony dwunastoma przykładami projektów wraz z komentarzami twórców.
Najświeższe informacje o wynikach konkursów, w których zostali nagrodzeni lub wyróżnieni polscy projektanci
| Kalendarium
Kalendarium wystaw, targów i konkursów w Polsce i na świecie oraz skrótowe omówienia ważniejszych imprez
Przeszłość i terażniejszość projektowania na Słowacji
Sylwetki pięciorga słowackich projektantów
Słowacki plakat przed i po roku 1989
Problematyka drugiej konferencji KUPÉ2 w Żilinie – „Jak rozumieć projektowanie graficzne?”