| Wstęp do numeru
| Kalendarium
Wystawy, targi i konkursy w Polsce i na świecie oraz skrótowe omówienia ważniejszych imprez.
| Rozmaitości
Krótkie informacje oparte na nadesłanych materiałach, w wyborze i opracowaniu nie tylko redakcyjnym.
| Wydarzenia
„Motywy autobiograficzne, manipulacje na własnym ciele i coraz częstszy autotematyzm prac Sagmeistera (…) wraz z chętnie publikowanymi anegdotami i fragmentami pamiętnika zaczęły być spójną strategią tworzenia własnej legendy”.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Lekcja życia w szkole przetrwania.
| Typografia
Czym różni się tradycyjny zapis tekstu od ekranowego? Jakie typografia multimedialna daje nam możliwości, a w czym nas ogranicza?
| Wydarzenia
Relacja z wystawy prac członków Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, która odbyła się w Galerii Rondo Sztuki katowickiej ASP.
| Prezentacje
„Obszar działalności projektowej Jońcy, pole jego specjalizacji związane jest z paradoksalnie rzadko dostrzeganym, choć wszechobecnym w obiegu cywilizacyjnym medium – monitorem komputera”. Prezentacja prac Pawła Jońcy, twórcy znanych na całym świecie ikon do programów firmy FontLab Ltd.
Dyplomy 2006/2007
Zaległa prezentacja jednego z wyróżnionych przez nas dyplomów 2006/2007.
| Jak oni to robią
O instytucjach, szkolnictwie, wystawach, konkursach i innych sposobach promowania młodych projektantów w Hiszpanii – w kraju, który coraz częściej uznawany jest za jednego z liderów współczesnego dizajnu.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: El diseño español. Wzornictwo w Hiszpanii.
| Prezentacje
Przedstawiamy jednego z projektantów młodszego pokolenia, któremu „wystarczyło niespełna cztery lata indywidualnej kariery, aby zostać hiszpańskim królem dizajnu”.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Miłościwie nam projektujący Jaime Hayón.
| Zawód - projektant
rozmawia z Januszem Kaniewskim. „Dizajner ma coraz większą skuteczność. Ma TWORZYĆ opinie, zadbać o to, żeby to była opinia niegłupia – a nie ŚLEDZIĆ I POWTARZAĆ. Nie obrażać się na rzeczy, których się nie rozumie, nie lubi. Zmieniać, zamiast negować. Czytać, sprawdzać, nadawać kształt”.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Próżny, leniwy, atrakcyjny.
| Historia dizajnu
Z historii dizajnu. Omówienie twórczości jednej z najciekawszych projektantek okresu międzywojnia, która zasłynęła oryginalnymi pracami wykonywanymi na zlecenia renomowanych warszawskich producentów platerów.
| Idee
O współczesnej metodzie projektowania, która uwzględnia i wykorzystuje kreatywność odbiorców – klienci-konsumenci stają się współtwórcami. Artykuł opatrzony komentarzem Józefa A. Mrozka, który największe pole dla indywidualnej kreatywności „zwykłych ludzi” upatruje w przestrzeni wirtualnej.
| Sztuka
prezentuje cykl fotografii „Urządzenia” Łukasza Skąpskiego, dokumentujący dokonania samorodnych konstruktorów z Nowego Jorku.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Jeśli potrafię o czymś pomyśleć, to potrafię to zrobić..
| Idee
„Cechami dystynktywnymi produktów najwyższej klasy wcale nie są obecnie trwałość, masywność i wytrzymałość, jak było kiedyś. (…) większość z tego, co podarowała nam nowoczesność, zdecydowanie zmierza do przeciwnego ideału: lekkości, zmienności, krótkotrwałości”.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Nieznośna płynność bytu, czyli jak rewolucja kapitalistyczna pożera własne dzieci.
| 2 po 3
pisze tym razem o antyolimpijskich plakatach, powstałych w proteście przeciw łamaniu praw człowieka i wypaczaniu idei igrzysk.
rozmawia z młodymi polskimi projektantami pracującymi zawodowo w zachodniej Europie, o tym jak znaleźli zatrudnienie, o warunkach, organizacji pracy i płacach.