Wstęp do numeru
Konkursy, targi, wystawy projektanckie w kraju i na świecie oraz krótkie omówienia wybranych imprez.
Zawód - Projektant
Wywiad dizajnerem specjalizującym się w projektowaniu informacji, współzałożycielem znanego studia Dynamic Diagrams, profesorem Rhode Island School of Design w Providence w Stanach Zjednoczonych.
| Zawód - Projektant
Plakaty Wojciecha „Korka” Korkucia wywołują duże poruszenie kiedy wiszą w mieście. Nie sposób przejść obok i nie zauważyć jego krzyczących pomysłów...
| Teoria dizajnu
Autor prowadzi w Belgii własną firmę wyspecjalizowaną w opracowywaniu i testowaniu informacji wizualnej. Prezentujemy trzeci i ostatni z serii artykułów, w których wprowadza nas w tajniki tej – mało w Polsce znanej i często niedocenianej – dziedziny projektowania.
| Prezentacje
Omówienie zalet i wad konkursów zamkniętych i otwartych na przykładzie dwóch zorganizowanych przez autorkę konkursów na logo.
| Wydarzenia
Recenzja z tegorocznej edycji Festiwalu Reklamy Kreatura.
| Historia dizajnu
Tekst ten jest historycznym zarysem wpływów, jakim podlegała sztuka typografii.
Rezultatem rozwoju technologicznego w wielu branżach jest obniżenie cen wytwarzania i dystrybucji. Projektant może w tych warunkach zostać przedsiębiorcą i efektywnie przyczynić się do kreowania nowej kultury produktu.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Projektant jako producent.
Innowacyjna twórczość tej spółki autorskiej jest najlepszą ilustracją artykułu Victora Margolina.
Autor osławionego Gingera i 150 inny wynalazków nie uważa się za projektanta, naukowca czy wynalazcę. Nazywa siebie tym, który rozwiązuje zaobserwowane problemy.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Dean Kamen.
W większości biednych krajów rower jest najpopularniejszym środkiem transportu, a posiadanie go niejednokrotnie warunkuje otrzymanie pracy. Ross Evans zajmuje się projektowaniem i rozpowszechnianiem rowerów wśród najbardziej potrzebujących.
| Zawód - Projektant
Jeśli prezes pokazuje mi przez okno hałdę stłuczek szkła kobaltowego i mówi: "niech Pani coś zaprojektuje, żeby ten materiał wykorzystać" - to tym samym stawia mnie przed problemem projektowym, a przez skalę trudności staje się on wyzwaniem. Wypowiedzi Katarzyny Hałas-Łożykowskiej - projektantki szkła i ceramiki.
Autoprezentacje
Autoprezentacja dwóch młodych projektantów z Poznania, prowadzących wspólną pracownię projektową.
| Historia dizajnu
Styl Jastrzębowskiego i wszechstronność jego twórczości, sprawiły że jest ona identyfikowana ze stylem typowo polskim okresu międzywojennego, stając się wizytówką Rzeczypospolitej.
| Wydarzenia
Nazwisko Josiaha Wedgwooda „twórcy sztuki zastosowanej do przemysłu” – jest synonimem angielskiej ceramiki. W Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się wystawa wyrobów, działającej od ponad 250 lat firmy Wedgwood.
Krótkie omówienie systemu kształcenia projektantów w Stanach Zjednoczonych z wieloma praktycznymi wskazówkami.
| Internet
Interakcja jest formą dialogu. Z jednej strony znajduje się użytkownik, a z drugiej witryna www. Artykuł omawia warunki, jakie musi spełnić projekt strony, aby ten dialog nie został przedwcześnie przerwany.
Przygotowany i rekomendowany przez Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych
| Prezentacje
Grafik myśli znakami. Ale współczesna ikonosfera to już nie tylko krajobraz złożony z setek tysięcy „ikon”, to również ekrany komputerów, a na nich zupełnie nowy rodzaj znaków, właściwie znaczków – ikonki. Małgorzata Jabłońska, w internetnecie – Margaretka, należy do najmłodszej generacji grafików „myślących ikonkami”.
| Opinie
Jak promuje się rodzime wzornictwo w Polsce, a jak w innych krajach? Porównanie organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursu „Dobry Wzór” z analogicznymi konkursami zagranicznymi.