Wstęp do numeru
Kalendarium wystaw, targów i konkursów w Polsce i na świecie oraz skrótowe omówienia ważniejszych imprez
Krótkie informacje oparte na nadesłanych materiałach, w wyborze i opracowaniu nie tylko redakcyjnym.
| Zawód - Projektant
Czy projektowanie powinno stać się częścią powszechnej edukacji? Czy projektanci krojów pism powinni bezpłatnie udostępnić wszystkim jeden font? Czy można przenieść kategorię myślenia projektowego na sztukę życia codziennego? Rola współczesnego projektowania graficznego widziana z perspektywy Stanów Zjednoczonych.
| Historia dizajnu
„Ludwik Gardowski to postać wielowymiarowa: malarz, artysta grafik, pedagog i aktywny uczestnik życia artystycznego przedwojennej i powojennej Polski. (…) Jego dorobek (…), a zwłaszcza Ornamenty (pierwsza tego typu realizacja w Polsce), stanowi niezaprzeczalny wkład w kształtowanie się stylu narodowego w typografii.
| Wydarzenia
Relacja z pierwszej edycji europejskiego konkursu projektowania graficznego, którego jurorami byli przedstawiciele 11 europejskich periodyków dizajnerskich.
| Typografia
Matematyka w służbie typografii – o sposobach budowania oraz zastosowaniu siatek modułowych będących podstawą wielu złożonych projektów graficznych m.in. broszur reklamowych, systemów identyfikacji, raportów rocznych i książek.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Matematyka w służbie typografii. Projektowanie na siatkach modułowych..
| Wydarzenia
Relacja z tegorocznych targów meblowych „iSaloni” w Mediolanie.Goniąc białego królika
| Przeboje dizajnu
O obuwiu sportowym Baty wytwarzanym przemysłowo, które stały się przykładem „popularyzacji modernistycznych wzorców życia , kultury czasu wolnego, kultu sportu i zdrowia, ale również kształtowania się kultury masowej i globalnej konsumpcji.”
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Trampki Baty.
| Zawód - Projektant
Rozmowa z Andrzejem Bikowski, projektantem obuwia sportowego w firmie Adidas, który ujawnia tajniki branży.
| Rok Wyspiańskiego
Z cyklu historii polskiego dizajnu. O szczególnym podejściu wielkiego twórcy do projektowania wnętrz na przykładzie trzech jego realizacji.
| Wydarzenia
Krytyczna opinia o ostatniej wystawie w Cooper-Hewitt w Nowym Jorku, prezentującej co trzy lata najważniejszej osiągnięcia amerykańskiego dizajnu.
| Prezentacje
O pracach młodych projektantów z Izraela, które coraz częściej pojawiają się na międzynarodowych wystawach i zwracają uwagę swoją odmiennością.
| Opinie
Mimo wielu wystaw wzornictwa w ostatnim półroczu w Warszawie, nie jest aż tak dobrze jakby się wydawało.
„Odkąd partia otworzyła rynek i pozwoliła się bogacić, tłumy szturmują sklepy i wracają do domu z wypchanymi paczkami.”
| 2 po 3
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Nikt się nie dowie....
Jesienią 2008 roku w Victoria and Albert Museum w Londynie odbędzie się wystawa na temat wpływów polityki zimnowojennej na dizajn okresu 1945–1975. Kurator przybliża problematykę tej ekspozycji.