Po pięciu latach ogłaszamy kolejny konkurs na okładkę. Następny numer 2+3D zamknie pierwsze dziesięciolecie istnienia pisma, ale jubileusz traktujemy tylko jako okazję do rozpisania konkursu, a nie jako jego temat.
| Wstęp do numeru
Skrótowe omówienia polecanych przez redakcję imprez.
| Zawód projektant
Artykuł prezentujący dorobek Edgra Bąka, urodzonego w 1980 roku, absolwenta Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, dyrektora artystycznego nowego stołecznego magazynu kulturalnego „WAW”.
| Projektowanie informacji
O nowo powstałym Systemie Informacji Miejskiej w Bielsku-Białej autorka rozmawia z Ewą Kozak z Wydziału Promocji Miasta Urzędu Miejskiego i z Grzegorzem Niwińskim, współautorem projektu.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Jaskółka zmian. Rozmowa o systemie informacji miejskiej Bielska-Białej.
| Projektowanie informacji
Prezentacja projektu standaryzacji napisów z nazwami ulic, opartego na historycznych wzorcach, stworzonego przez studentów Akademii Sztuk Pięknych, Architektury i Projektowania w Pradze.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Oznaczenia uliczne w Pradze.
| Typografia
„W znormalizowanym mikroświecie studia graficznego Norm nie ma miejsca na przypadek. Przekroczenie progu ich pracowni na Pfingstweidstrasse w Zurychu jest jak przeniesienie się w rzeczywistość innego wymiaru, w której reguły gry wyznacza matematyka”.
| Historia dizajnu
„Niewątpliwie Andrzej Heidrich należy do nielicznego grona artystów grafików, którzy w ostatnich dziesięcioleciach wywarli istotny wpływ na naszą rzeczywistość i kulturę wizualną. Niezwykła perfekcja warsztatowa, elegancja kreski, kilkudziesięcioletnie bogate doświadczenie graficzne i typograficzne, nieczęsto spotykana życzliwość i skromność. Tak scharakteryzowalibyśmy bohatera tego tekstu w jednym zdaniu”.
| W branży
Autor przedstawia branżowe nowości, wyjaśnia genezę różnych typów motocykli i charakteryzuje ich użytkowników i pasjonatów, do których bez wątpienia sam się zalicza.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Nieroważni i romantyczni. Dizjan motocykli.
| Zawód projektant
„Produkty zaprojektowane przez Marka Sandersa są sprzedawane w milionach egzemplarzy na całym świecie. Brytyjczyk jest niekwestionowanym liderem w swojej szczególnej kategorii »3 w 1: inżynier-wynalazca-dizajner w jednej osobie«”.
| Historia dizajnu
Tendencje i przyczyny dynamicznego rozwoju polskiego wzornictwa przemysłowego w latach 50. i 60. omawia jedna z kuratorek niedawnej wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Chcieliśmy być nowocześni. Początki polskiego wzornictwa przemysłowego.
czyli dizajnerskie rozwiązania wymyślone i wykonane przez samych użytkowników, tym razem podpatrzone w Uzbekistanie i w Afryce przez Michała Kortę
| Prezentacje
Sposoby w jakich projektanci ubioru dążący do proekologicznych rozwiązań starając się minimalizować negatywne oddziaływanie produkcji na środowisko naturalne.
| Wydarzenia
Relacja z tegorocznych targów Salone del Mobile w Mediolanie, na których „Polacy zaznaczyli swoją obecność we wszystkich najważniejszych miejscach”.
| Idee
Manifest First Things First Garlanda został opublikowany w 1964 roku w nakładzie 400 egzemplarzy. Spotkał się z żywiołową reakcją projektantów. Nową wersję manifestu, podpisaną przez 33 dizajnerów i krytyków, w 1999 roku zamieściły równolegle cztery czasopisma, a w „Emigre” ukazał się dodatkowo komentarz Poynora.
| Warsztat
O wyborze właściwej metody badawczej wspomagającej proces projektowy i ocenę rozwiązania oraz o umiejętnym wykorzystaniu wyników takich badań.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Fokusy wśród Trobriandczyków.
| Idee
„W ostatnich latach znaleziono nowe zastosowania dla materiałów, które dotychczas uważano za śmieci. Na tempie rozwoju tej dziedziny ciąży brak woli i beztroska w myśleniu o przyszłości zasobów”.
| 2 po 3
„Od teraz musisz szczególnie uważać, przechodząc przez ulicę przejściem dla pieszych... Zwłaszcza gdy zebra, po której będziesz stąpać, znajdować się będzie przy Abbey Road w Londynie”.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Zebra pod ochroną.