Wstęp do numeru
wystaw, targów i konkursów w Polsce i na świecie
| Wydarzenia
Z okazji 20. Międzynarodowego Biennale w Brnie Icograda – Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Projektowania Graficznego – zorganizowała serię sympozjów, konferencji i seminariów. Temat głównej konferencji, "Tożsamość/Integracja", przyciągnął rzesze reprezentantów środowiska projektowego z całego świata.
| Wydarzenia
Recenzja i rozmowy z jurorami.
| Prezentacje
Jubileuszowa dwudziestka. "Dla Zachodu Brno uchodziło za jedyne okno na nieznaną grafikę Wschodu, a dla Wschodu było jedyną nie zamkniętą furtką na Zachód". Jan Rajlich jr – w latach 1993–98 prezes Biennale, a od roku 1999 prezes Zrzeszenia Biennale Brno (SBB) – opowiada o ich historii.
| Wydarzenia
Prezentacja prac nagrodzonych w siódmej edycji międzynarodowego konkursu organizowanego w Brnie podczas Biennale.
| Historia dizajnu
"Jak wyglądałby rock bez dizajnu? Czy miałby taką samą siłę oddziaływania bez oprawy plastycznej jaką jest okładka płyty? Ile zawdzięcza rock dizajnowi?" O historii i roli dizajnu w muzyce rockowej pisze Lex Drewinski.
| Zawód - Projektant
Przyznaną po raz dziesiąty w Osace prestiżową, międzynarodową nagrodę International Design Award otrzymał japoński projektant Issey Miyake, od lat siedemdziesiątych odgrywający pionierską rolę w poszukiwaniu nowej formuły w dziedzinie mody. Wyróżnienie obejmowało koncepcję Making Things – nowej zasady nadawania tkaninie formy przez samego użytkownika – uznanej za propozycję na XXI wiek.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Issey Miyake.
| Prezentacje
"Wybierając drogę projektanta-stylisty samochodowego nie zdawałem sobie sprawy ze złożoności tej dziedziny". Prezentacja twórcy pracującego dla Jaguara i innych znanych firm motoryzacyjnych.
Autoprezentacja młodego projektanta wzornictwa przemysłowego, absolwenta studiów licencjackich w Rochester Institute of Technology w Nowym Jorku oraz magisterskich na ASP we Wrocławiu.
| Zawód - Projektant
"Istotne jest, że na stałe mieszkam w kraju o innej kulturze. Być może to jest powodem, że myślę trochę inaczej – mam wielki szacunek do pracy, również tej zwyczajnej, ciężkiej, fizycznej". Historia kariery i refleksje dizajnera prowadzącego firmę NC.ART, zajmującą dziś znaczącą pozycję na polskim rynku projektowym.
| Wydarzenia
"Mało komu sale wystawowe paryskiego Luwru kojarzą się z dizajnem. Mało kto spodziewa się znaleźć tam prace młodych ludzi – studentów szkół projektowania. A jednak!" – recenzja z 56. wystawy SAD (Société des Artistes Décorateurs), która odbyła się w maju, w Carrousel du Louvre w Paryżu.
| Historia dizajnu
Artykuł o malarzu, technologu i pedagogu, jednym z najwybitniejszych twórców programu polskiej sztuki dekoracyjnej oraz szeroko praktykowanych niegdyś metod nauczania i projektowania.
O historii Icogrady – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Projektowania Graficznego – i o udziale Polaków w jej pracach
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: ICOGRADA – International Council of Graphic Design Associations.
| Wydarzenia
Internet staje się areną prezentacji coraz liczniejszych prac filmowych i parafilmowych. W ramach 42. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbył się pierwszy w Polsce kinowy pokaz filmów internetowych.
"Doświadczenia wynoszone z praktyki projektowej wskazują na pilną potrzebę skonstruowania >>narzędzia<< ułatwiającego wycenę projektów, a w konsekwencji pertraktacje z klientem, spisanie umowy i prowadzenie prac projektowych".
Wyceny projektów wybranych wyrobów ujawnione przez 30 projektantów z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia.
| Wydarzenia
Tegoroczna wystawa pokonkursowa wydaje się ciekawsza od zeszłorocznej. Choć i w tym roku zdarzają się pomysły niezbyt śmieszne i mało czytelne, to jednak więcej jest oryginalnych rozwiązań graficznych i koncepcji, które wywołują nawet jeżeli nie atak śmiechu, to przynajmniej uśmiech, lub skłaniają do zastanowienia. Recenzja z 25. Międzynarodowej Wystawy Satyrykon 2002 w Legnicy.